Site Menü

MAKO Elektrik Sanayi ve Ticaret A.S.
Organize Sanayi Bölgesi Yesil Cad. No:28 16159 Nilüfer / Bursa / TüRKIYE
Tel : +90 224 219 56 00
Faks: +90 224 219 57 99

Diagnostik Cihazlar

Fiat Grup şirketi olan Magnetti Marelli Holding bünyesinde bulunan MAKO Elektrik San. Ve Tic. A.Ş. Fiat Grup stratejileri doğrultusunda vizyonunu oluşturmuştur. Çevre dostu hareketllilik alanında sürekli gelişimde başarılı olmak ana hedefimizdir ve sürdürülebilir hereketlilik politikası yıllardır izlenmektedir. Araçların tüm yaşam döngüsü boyunca toplum ve çevre üzerinde oluşturduğu olumsuz etkilerini azaltarak artan talebi karşılamak hareketlilik için stratejik bir gerekliliktir. Bu amaca ulaşabilmek için Grup araştırmacıları ürün geri kazanılabilirliğini yükseltme, kirletici ve gürültü emisyonlarını, trafik karışıklığını ve kazalarını düşürme üzerine yenilikçi çözümlere odaklanmaktadır. Fakat, aynı anda hepsine uyan bir çözüm yoktur. Aksine, geleneksel ve alternatif teknolojilerin birleşiminin değişen ekonomik koşullara, coğrafyalara ve farklı marketlerdeki yakıt tiplerine uyum sağlaması gereklidir. Bu yüzden Fiat Grup;

 • Geleneksel güç aktarma mekanizmasının ekolojik performansını yükseltmek
 • Alternatif itiş gücü sistemleri geliştirmek
 • Emisyon kesici sistemler dizayn etmek
 • Ürünün hayat döngüsü sonundaki çevresel etkisini azaltmak için yeni geri kazanım metodları keşfetmek
 • Güvenlik arttırıcı araç mimarisi çözümleri üretmek üzerine çalışmaktadır.

Bu stratejik hedefler doğrultusunda yol haritası belirlenen MAKO Elektrik San. Ve Tic. A.Ş. toplumsal sorumluluklarının bilinciyle insan sağlığını ön planda tutmaktadır. BV belgelendirme kuruluşu tarafından ISO 14001 ve OHSAS 18001 sertifikaları ile belgelendirilmiş olan Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemini başarı ile sürdürmektedir. Bu yönetim sistemleri, Fiat Grup Şirketleri’nde uygunlanmaya başlayan World Class Manufacturing Üretim Sistemi uygulamalarıyla da desteklenmektedir.

İnsan, çevre ve ürün kelimelerinin birbiriyle ilişkisinin önemini kavrayıp tüm proseslerine bu açıdan yaklaşan bir firma olarak MAKO Elektrik San. Ve Tic. A.Ş. örnek uygulamalarıyla her alanda geleceği yakalamayı hedeflemektedir.

Çevre İş Sağlığı ve Güvenliği Politikası
ISO 14001 Sertifikaları
OHSAS 18001 Sertifikaları
Çevre Değerlendirme Raporu

 
Haberler
Checkstar Servisleri Otomatik Vites Eğitiminde

Checkstar Servisleri Otomatik Vites Eğitiminde

Otomatik vitesli araç sayısının artması ile Checkstar servislerine periyodik bakım,arıza tespiti ve onarımı hakkında eğitimler verildi.

Otomatik vitesli araç kullanımı her geçen gün artıyor. Artık satılan her dört araçtan biri otomatik vitesli. Peki otomatik şanzımanda en iyi performans nasıl elde edilir? Artan trafik yoğunluğu, konforlu kullanım ve kadınların rolü büyük. Ayrıca periyodik bakımı düzenli yapılan bir otomatik vites kutusunun arızalanma ihtimali normal vites kutusuna göre daha düşüktür.


Bazıları otomatik vitesin otomobil kullanma keyfini yok ettiğini söylese de rakamlar alışkanlıkların çabuk değiştiğini gösteriyor. Türkiye’de 10 yıl öncesine kadar sadece lüks otomobiller ve yurtdışından gelen ithal otomobillerin bazılarında olan otomatik şanzıman kullanımı hızla artıyor. Öyle ki trafikteki her 100 aracın 26′sı artık otomatik vitesli.

 

Otomatik vitesin de kuralları var

 

Otomatik şanzımanlı araçta en iyi performansı elde etmek ve masraf çıkarmamak için öneriler şöyle:

 

 

 1. Gaz pedalına basılıyken vites kolu P (park) ve N (boş) konumundan başka bir konuma getirilmemeli.
 2. Araç hareket halindeyken P konumuna alınmamalı. Aksi takdirde ciddi hasarlar ortaya çıkabilir.
 3. Geri vites (R) konumuna geçmeden önce aracın tamamen durması beklenmeli.
 4. Yokuş aşağı inişlerde araç kesinlikle boşa yani N konumuna alınmamalı.
 5. Otomatik şanzımalı araçlarda, motor çalışmadığında kesinlikle vurdurmak olarak bilinen uygulama yapılmamalı.
 6. Otomatik şanzıman yağ değişimi zamanlarına mutlaka uyulmalı. Aksi taktirde yağ bozulur ve bozulan yağ şanzımanın performansında düşüşe ve arızalara neden olur.
 7. L konumundaki sürüşlerde 50 Km’nin üstündeki hızlara çıkılmamalı

 

 

 
MAKO Sosyal Faaliyet Kulüpleri

Sosyal Faaliyet Kulüpleri hakkında bilgiler

Sosyal Faaliyetler Kulübü: İş arkadaşlarımız ve sevdiklerimizle beraber katılabileceğimiz, şehiriçi, şehirdışı geziler,tiyatro, sinema vb. faaliyetler organize eden kulübümüz..

Balıkçılık Kulübü: Balık tutma keyfini çalışma arkadaşlarıyla yaşamak isteyenler için faaliyet gösteren balıkçılık topluluğumuz..
Doğa Sporları Kulübü: Şehiriçi ve şehirdışı spor organizasyonlarıyla, doğa tutkunlarını biraraya getiren doğa sporları klubümüz..
Fotoğrafçılık Kulübü: Fotoğrafçılık hobisi olan Makoluların buluştuğu topluluğumuz..
Sosyal Sorumluluk Kulübü: Tüm Mako çalışanlarının yardımları ile finanse edilen sosyal sorumluluk kulübümüz..